امروز شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷

تاریخ حوزه‌های علمیه باید مورد مطالعه و پژوهش جدی قرار گیرد پنجشنبه ۲۸ دى ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۰:۱۴


تاریخ حوزه‌های علمیه باید مورد مطالعه و پژوهش جدی قرار گیرد تعداد بازدید: ۲۷۳

آیت‌الله اعرافی در جلسه طلاب و فضلای شهرستان سبزوار به اهمیت مطالعه سیر تغییر و تحول حوزه‌های علمیه در بستر تاریخ اشاره کرد و اظهار داشت: تاریخ حوزه‌های علمیه باید مورد مطالعه و پژوهش جدی قرار گیرد.

 

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی مجمع نمایندگان، آیت‌الله علیرضا اعرافی در جلسه طلاب و فضلای شهرستان سبزوار به اهمیت مطالعه سیر تغییر و تحول حوزه‌های علمیه در بستر تاریخ اشاره کرد و اظهار داشت: تاریخ حوزه‌های علمیه باید مورد مطالعه و پژوهش جدی قرار گیرد.

 

مدیر حوزه‌های علمیه با تأکید بر این‌که تاریخ حوزه‌های علمیه غنای معرفتی شناسنامه مؤمنان مسلمان است، ابراز داشت: بررسی اجمالی شناسنامه هر مسلمان محققی را به تاریخ حوزه‌های علمیه هدایت خواهد کرد.

 

آیت‌الله اعرافی به نبود دایره المعارف منظم، دقیق و تحلیلی درباره تاریخ حوزه‌های علمیه اشاره کرد و گفت: درباره تاریخ حوزه‌های علمیه کار مدون و دقیقی صورت نگرفته است؛ این در حالی است که آثار متنوعی در این باب وجود دارد؛ اما سیر منظم و تحلیلی و تطبیقی با حوادث زمان مورد نظر نیست.

 

امام‌جمعه قم با اشاره به این‌که درباره حوزه و روحانیت از بُعد علمی و تحلیلی آثار قابل اتکایی تولید نشده است، عنوان کرد: در حال حاضر بیش از 100 مرکز و مجموعه مطالعات راهبردی درباره حوزه‌های علمیه در سراسر جهان در حال مطالعه و پژوهش هستند.

 

آیت‌الله اعرافی در ادامه به سالگرد 100 سالگی تأسیس حوزه‌ علمیه قم اشاره کرد و اظهار داشت: حوزه‌های علمیه قم در حدود یک قرن تجربه خود، انقلابی بی بدیل را در تاریخ بشریت آفریدند.

 

مدیر حوزه‌های علمیه با تأکید بر این‌که هزاران پروژه و تحقیق در قالب‌های گوناگون به موضوع حوزه پژوهی و تاریخ‌پژوهی حوزه‌های علمیه اختصاص‌یافته است، ابراز داشت: تاریخ‌پژوهی حوزه‌های علمیه از سوی مؤسسات خارجی از اولویت ویژه‌ای برخوردار است.

 

آیت‌الله اعرافی مطالعات راهبردی را شرط حرکت توصیف کرد و گفت: حوزه‌های علمیه نیازمند مطالعه و تاریخ‌پژوهی ویژه‌ای هستند؛ بر این اساس معتقدم که طلاب حوزه‌های علوم دینی باید با تاریخ حوزه‌های علمیه آشنا شوند.

 

وی تأثیر گذاری فعالانه بر تاریخ بشریت را از اساسی‌ترین ویژگی‌های حوزه‌های علمیه دانست و گفت: حوزه‌های علمیه بر میثاق خود با اولیاء الهی و مردم پایبند خواهد ماند.

 

آیت‌الله اعرافی در بخش پایانی سخنان خود با تأکید بر اهمیت تاریخ‌پژوهی حوزه‌های علمیه به بررسی 20 نقطه تاریخ‌ساز حوزه‌های علمیه اشاره کرد و ابراز داشت: تاریخ حوزه‌های علمیه با تاریخ حوزه بغداد، حله، نجف و قم گره‌خورده است و طلاب علوم دینی باید به‌دقت این تاریخ را مورد مطالعه و پژوهش قرار دهند.